Filmer

Latinamerika i Fokus 2018

Måndag 22 oktober startar årets film- och kulturfestivalen LATINAMERIKA I FOKUS, ett unikt projekt som kombinerar kultur, kunskap och engagemang.

I år bjuder festivalen på med filmer från Argentina, Bolivia, Brasilien, Chile, Colombia,  Mexiko, Peru och Uruguay. Filmer som underhåller, avslöjar, berör, påverkar och framför allt berikar vår världsbild med berättelser som skapats långt borta från vår vardag. Filmer som beskriver – med ljusa och mörka drag- hur livet ser ut för vanliga kvinnor och män i olika situationer. Filmer som dessutom har blivit uppmärksammade på stora festivaler runt om i världen.

 

Måndag 22 oktober 18.00–21.00 PANORA
18.00–18.45 Invigning
18.15–18.30 Toner från Latinamerika med Duo Amistad
19.00–21.00
Alto el juego (Animerad kortfilm, Uruguay)
Oblivion verses / Los versos del olvido (Spelfilm, Chile)

Tisdag 23 oktober 18.15–20.00 PANORA
FÖRHANDSVISNING
Spider Thieves / Niñas araña (Spelfilm, 2017)

Onsdag 24 oktober 18.30–20.30 FILMCENTRUM
FILM & SAMTAL
18.30–20.00 Seed – The Untold Story (Dokumentär, USA, 2016)
20.00–21.00 Eftersamtal med Latinamerikagruppernas & Framtidsjordens gäster från Latinamerika

Torsdag 25 oktober PANORA
18.00–19.45 FILM: Fingret på den ömma punkten / Dedo na ferida (Dokumentär, Brasilien, 2017)
20.00–21.45 FILM: Altarskåp / Retablo (Spelfilm, Peru, 2017)

Fredag 26 oktober PANORA
18.00-18.10 Överraskning med Flores Jair och Cataldi
18.15–20.00 FILM: Severina (Spelfilm, Brasilien, Uruguay, 2017)
20.15–22.15 FILM: Pingvinens ö / La isla de los pingüinos (Spelfilm, Chile, 2017)

Lördag 27 oktober PANORA
14.00–15.45 FILM: Resa till de besprutade byarna / Viaje a los pueblos fumigados (Dokumentär, Argentina, 2017)
16.00–18.15 REGISSÖR PÅ BESÖK
Témoris Grecko presenterar No se mata la verdad / Man dödar inte sanningen (Dokumentär, Mexiko, 2017)
18.30–20.30 FILM: Toppmötet / La cordillera (Spelfilm, Argentina, 2017)
20.45–22.30 FILM: Arabien / Arabia (Spelfilm, Brasilien, 2017)

Söndag 28 oktober PANORA
13.00–14.05 FILM: Siempre andamos caminando (Dokumentär, Mexiko, 2017)
14.15–16.15 DOKUMENTÄR x 2
Carretera cartonera (Dokumentär, Italien, 2016)
Boconas (Dokumentär, Spanien, Bolivia, 2017)
16.30–18.30 FILM: Zama (Spelfilm, Argentina, 2017)
18.45–20.05 FILM: La defensa del dragón (Spelfilm, Colombia, 2017)

PROGRAM I LUND
Torsdag 8 November SÖDRAN
18.15–19.50 Altarskåp / Retablo (Spelfilm, Peru)
Fredag 9 November SÖDRAN
18.15–19.55 Araby / Arabia (Spelfilm, Brasilien)
Lordag 10 November SÖDRAN
18.15–19.50 Oblivion verses / Los versos del olvido (Spelfilm, Chile)

BIO på BIBLIOTEKET
En fantastisk kvinna / Una mujer fantástica (Spelfilm, Chile)
Måndag 5 november 20.00–21.40 Lunds stadsbiblioteket
Onsdag 7 november 19.00–20.40 Genarps bibliotek
Torsdag 8 november 19.00–20.40 Lomma bibliotek
Tisdag 13 november 18.30–20.20 Eslövs stadsbibliotek
Onsdag 14 november 18.00–19.40 Dalby bibliotek

SKOLBIO
Malmö
Fredag 12 oktober PANORA
09.00-11.00 Faustas pärlor / La teta asustada (Perú, 2009)
Tisdag 23 oktober PANORA
09.00-11.10 Pingvinens ö / La isla de los pingüinos (Chile, 2017)
Torsdag 25 oktober PANORA
09.00-11.10 Home Team / Mi mundial (Uruguay, 2017)
Lund
Tisdag 6 november KINO
13.00 – 15.00 Home Team / Mi mundial (Uruguay, 2017)
Torsdag 8 november KINO
13.00 – 15.00 Pingvinens ö / La isla de los pingüinos