Översikt


DAG FÖR DAG     (Med reservation för ändringar)

Måndag 1 oktober – 18.00-20.30 FILMCENTRUM SYD
REGISSÖR PÅ BESÖK
Ludovic Bonleux presenterar filmen Guerrero (Dokumentär, Mexiko)
Torsdag 4 oktober – 19.00 Kvartersbion i Kirseberg
Filmvisning: Una mujer fantástica (Chile, 2017)
Söndag 7 oktober 17.00–19.00 GARAGET
På avenyn / Rambleras (Spelfilm, Uruguay)
Fre 12 Oktober,  18.00 – PANORA
FILMPREMIÄR med mingel och inledning: Virus Tropical (Animerade spelfilm, Colombia)
Tisdag 16 oktober – 18.30-20.00 FILMCENTRUM SYD
SAMTAL med Lovisa Prage och Melina Solcà
Är det fred i Colombia? – Kvinnors perspektiv
Måndag 22 oktober 18.00–21.00 PANORA
18.00–18.45 Invigning
18.15–18.30 Toner från Latinamerika med Duo Amistad
19.00–21.00
Alto el juego (Animerad kortfilm, Uruguay)
Oblivion verses / Los versos del olvido (Spelfilm, Chile)
Tisdag 23 oktober 18.15–20.00 PANORA
FÖRHANDSVISNING
Spider Thieves / Niñas araña (Spelfilm, 2017)
Onsdag 24 oktober 18.30–20.30 FILMCENTRUM
FILM & SAMTAL
18.30–20.00 Seed – The Untold Story (Dokumentär, USA, 2016)
20.00–21.00 Eftersamtal med Latinamerikagruppernas & Framtidsjordens gäster från Latinamerika
Torsdag 25 oktober PANORA
18.00–19.45 FILM: Fingret på den ömma punkten / Dedo na ferida (Dokumentär, Brasilien, 2017)
20.00–21.45 FILM: Altarskåp / Retablo (Spelfilm, Peru, 2017)
Fredag 26 oktober PANORA
18.00-18.10 Överraskning med Flores Jair och Cataldi
18.15–20.00 FILM: Severina (Spelfilm, Brasilien, Uruguay, 2017)
20.15–22.15 FILM: Pingvinens ö / La isla de los pingüinos (Spelfilm, Chile, 2017)
Lördag 27 oktober PANORA
14.00–15.45 FILM: Resa till de besprutade byarna / Viaje a los pueblos fumigados (Dokumentär, Argentina, 2017)
16.00–18.15 REGISSÖR PÅ BESÖK
Témoris Grecko presenterar No se mata la verdad / Man dödar inte sanningen (Dokumentär, Mexiko, 2017)
18.30–20.30 FILM: Toppmötet / La cordillera (Spelfilm, Argentina, 2017)
20.45–22.30 FILM: Araby / Arabia (Spelfilm, Brasilien, 2017)
Söndag 28 oktober PANORA
13.00–14.05 FILM: Siempre andamos caminando (Dokumentär, Mexiko, 2017)
14.15–16.15 DOKUMENTÄR x 2
Carretera cartonera (Dokumentär, Italien, 2016)
Boconas (Dokumentär, Spanien, Bolivia, 2017)
16.30–18.30 FILM: Zama (Spelfilm, Argentina, 2017)
18.45–20.05 FILM: La defensa del dragón (Spelfilm, Colombia, 2017)
PROGRAM I LUND
Torsdag 8 November SÖDRAN
18.15–19.50 Retablo (Spelfilm, Peru)
Fredag 9 November SÖDRAN
18.15–19.55 Araby / Arabia (Spelfilm, Brasilien)
Lordag 10 November SÖDRAN
18.15–19.50 Oblivion verses / Los versos del olvido (Spelfilm, Chile)

BIO på BIBLIOTEKET
En fantastisk kvinna / Una mujer fantástica (Spelfilm, Chile)
Måndag 5 november 20.00–21.40 Lunds stadsbiblioteket
Onsdag 7 november 19.00–20.40 Genarps bibliotek
Torsdag 8 november 19.00–20.40 Lomma bibliotek
Tisdag 13 november 18.30–20.20 Eslövs stadsbibliotek
Onsdag 14 november 18.00–19.40 Dalby bibliotek

SKOLBIO
Malmö
Fredag 12 oktober PANORA
09.00-11.00 Faustas pärlor / La teta asustada (Perú, 2009)
Tisdag 23 oktober PANORA
09.00-11.10 Pingvinens ö / La isla de los pingüinos (Chile, 2017)
Torsdag 25 oktober PANORA
09.00-11.10 Home Team / Mi mundial (Uruguay, 2017)
Lund
Tisdag 6 november KINO
13.00 – 15.00 Home Team / Mi mundial (Uruguay, 2017)
Torsdag 8 november KINO
13.00 – 15.00 Pingvinens ö / La isla de los pingüinos

Information på  www.latinamerikaifokus.se eller tel 040-97 53 64
Kontinuerliga uppdateringar på Facebook: Latinamerika i Fokus

 

Spara